PokredzieBannerDlugi

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Sam już widziałem, że te biegi juniorskie mi nie szły. Jakieś swoje 'chimerki' pokazywałem. I nie dziwię się trenerowi, że się wkurzył.
Kevin Małkiewicz o karze finansowej

Musiałem go utemperować. Innej opcji nie było.
Robert Kościecha w Canal+

Nie najlepszy obraz sytuacji wewnątrz klubu TŻ Ostrovia wyłania się z obszernej wypowiedzi byłego już menadżera, Tomasza Bajerskiego, dla Magazynu ...


Dan Bewley
ma rewelacyjną wiosnę. Poza Woryną, triumfatorem 1. rundy Grand Prix, oraz tradycyjnie Zmarzlikiem, to właśnie on jest na ustach ...

Gdyby ktoś o profetycznych zdolnościach przed 107. lubuskimi derbami zdradził kibicom z Zielonej Góry najbliższą przyszłość i powiedział im, że ich ...

Baraż był piękny, wręcz jeden z najlepszych biegów tego sezonu - finał 1. rundy #IMP już nie. Ale to z jednego tylko powodu. Powód nazywa się ...

Przewodniczący: Zbigniew Owsiany
Członkowie: Łukasz Szmit, Konrad Purski, Barbara Pankowska, Tomasz Grzybowski, Tobiasz Szymański (sekretarz).
To ta ...

Wszystkie potwierdzone(!) informacje o stanie zdrowia Patryka Budniaka oraz o inicjatywach związanych z jego wypadkiem i leczeniem nadal będziemy ...

Gniezno - stadion żużlowy Startu. Kończył się mecz z beniaminkiem Krajowa Liga Żużlowa, Śląskiem Świętochłowice. W 12. biegu o punkty ambitnie ...

Tytułowa teza nie jest być może zbyt śmiała, za to w pełni uzasadniona. ZKS Stal Rzeszów niby walczy na torze, niby ma skład umożliwiający ...

"To dobre także do pływania" - zażartował Krzysztof Cegielski, obserwując, jak w ciągu dwóch sekund Robert Lambert z wysportowanego żużlowca ...

  • WILKI NADAL BEZZĘBNE. ZACIĘTY BÓJ W ŁODZI - DLA ORŁA! (zdjęcia, wideo)
    WILKI NADAL ...

  • TAK BYŁO W LUBLINIE - REWELACYJNE ŚCIGANIE I JUŻ TRZECIA Z RZĘDU PORAŻKA ORLEN OIL MOTORU (zdjęcia)
    TAK BYŁO W ...

  • ZROBILI TO KOLEJNY RAZ! OSTROWIANIE PODBILI ŁÓDŹ (fotorelacja)
    ZROBILI TO ...

  • TOMASZ BAJERSKI: MIAŁEM PLAN, BYLI UMÓWIENI NOWI ZAWODNICY, CHCIAŁEM DOSPRZĘTOWIĆ
    TOMASZ ...

    Nie najlepszy ...

  • LOS, POGODA, PECH... ALE TEŻ WŁASNA NIEMOC. W OSTROWIE LIŻĄ RANY. INNPRO ROW WZMOCNIONY KLINDTEM NIESPODZIEWANIE WYWIÓZŁ DWA PUNKTY! [zdjęcia, wideo, punktacja]
    LOS, POGODA, ...

  • TRZECH SKRĘCIŁO, BEWLEY POJECHAŁ PROSTO. KONIEC SEZONU ASA SPARTY?
    TRZECH ...


    Dan Bewley
    ma ...

  • FALUBAZ W KROPCE. KUBERA JESZCZE BARDZIEJ...
    FALUBAZ W ...

    Gdyby ktoś o ...

  • CYKL IMP ROZPOCZĘTY, ZMARZLIK JUŻ LIDEREM!
    CYKL IMP ...

    Baraż był piękny, ...

  • KOL_EJNA BŁAZENADA
    KOL_EJNA ...

    Przewodniczący: ...

  • W CIENIU TRAGEDII. PRZERWANY MECZ ULTRAPUR OMEGA GNIEZNO - ŚLĄSK ŚWIĘTOCHŁOWICE (zdjęcia, punktacja)
    W CIENIU ...

  • WIELKI SUKCES ZBIÓRKI GNIEŹNIAN. 2,5 TYSIĄCA WPŁAT W 2,5 GODZINY! PRZYPOMINA SIĘ MOBILIZACJI ŚRODOWISKA PO WYPADKACH NAJWIĘKSZYCH GWIAZD - GOLLOBA, WARDA...
    WIELKI SUKCES ...

    Wszystkie ...

  • [aktualizacja] PATRYK BUDNIAK PO TRZYGODZINNEJ OPERACJI NÓG. W CZWARTEK MOŻLIWA PRÓBA WYBUDZENIA. DOPIERO WTEDY OKAŻE SIĘ, CO Z CZUCIEM. RUSZYŁA ZBIÓRKA. POZNALIŚMY SZCZEGÓŁY AKCJI RATUNKOWEJ. MINISTER ZAPOWIADA DZIAŁANIA
    [aktualizacja] ...

    Gniezno - stadion ...

  • SPUSZCZONE GŁOWY OSTROWIAN. KOLEJNA PORAŻKA, OSTATNIE MIEJSCE W TABELI (zdjęcia)
    SPUSZCZONE ...

  • LOTEM ŻURAWIA (34): BEZ KROPKI NAD
    LOTEM ŻURAWIA ...

    Tytułowa teza nie ...

  • WIELKA INAUGURACJA
    WIELKA ...
  • WYBRZEŻE WYDARŁO PUNKT, GRMEK BŁYSNĄŁ. REWELACYJNY MECZ W GNIEŹNIE! (zdjęcia, punktacja)
    WYBRZEŻE ...
  • STELMET FALUBAZ STAWIŁ OPÓR
    STELMET ...

  • ZMODERNIZOWANY
    ZMODERNIZOWANY ...

  • JAK DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO NA TORZE - PREZENTUJE ROBERT LAMBERT
    JAK DBAĆ O ...

    "To dobre także ...

  • UDANA INAUGURACJA W LUBLINIE. MOTOR STŁAMSIŁ MISTRZA (zdjęcia)
    UDANA ...

start-stal- To było coś niesamowitego, kiedy rok temu jechaliśmy nasz mecz w Gnieźnie. Cały stadion czerwony, 12 tysięcy ludzi - opowiadał nam niedawno swoje wrażenia z wizyty przy Wrzesińskiej jeden z I-ligowych prezesów. - Jaka tam musiała być presja, że do tego dopuścili... - dodał, nawiązując do obecnej sytuacji Startu. To nie będzie tekst kopiący leżącego. Żaden to splendor. To będzie tekst (audycja, de facto) o czymś, czego 90 proc. kibiców może się tylko domyślać - o tym, jak to wszystko wygląda od wewnątrz. Nie jak wyglądać powinno, a jak wygląda - w naszych realiach, tu i teraz. Jak to jest, że mając niemal pełne trybuny, niezależnie od wyniku, miejski stadion, poważnego tytularnego sponsora, tych mniejszych tylu, że ledwo mieszczą się na klubowej stronie, kończy się sezon z długiem "na pewno powyżej miliona"? Czyli może 1,9 mln. Jak kontraktuje się zimą zawodników? Jak potem jeździ się na mecze z "kopertami"? Dlaczego lider musi mieć płacone gotówką tuż po zawodach? Dlaczego nie wyjeżdża na tor w "nominowanych" w derbach, które trzeba wygrać; dlaczego nawet na osobiste prośby gardzi możliwością godnego pożegnania się z fanami w meczu ostatnim? Jak można, szacując zimą dochody, "pomylić się" na kilkaset tys. zł? Sporo tego. Nie jesteście z Gniezna i was to nie dotyczy? Złudne. Pierwszą część audycji (do 0:22) można opuścić - to czytana z kartki relacja z dwóch ostatnich spotkań i wywiady. Dalej głos zabierają prezes Arkadiusz Rusiecki oraz menadżer ds. marketingu Marcin Śliwiński.

GP challengeGdyby cofnąć się 80 lat w czasie, do Polski, którą rękoma naszych dziadów wskrzeszano z martwych i pierwszego napotkanego na warszawskim bruku przechodnia zagadnąć o Challenge, zapewne zaświeciłyby mu się oczy. To słowo przez niemal pełną dekadę Polski wolnej, a i długie lata tej zniewolonej - choć nie w smak to było pomazańcom Kremla - kojarzyło się ze wszystkim, co w polskiej duszy najlepsze. Rycerskim duchem, brawurą, sprytem, ułańską fantazją "podniebnych kawalerzystów", ale i rozważnym pokonywaniem kolejnych przeszkód. Dziś na tym samym warszawskim bruku mało kto już zdoła odpowiedzieć, z czego zasłynęli Żwirko z Wigurą, a i samo piękne pojęcie Challenge'u pośród wielkiego sportu ostało się chyba tylko w żużlu. Choć już jako przedsionek sławy. W latach 30. najlepsi lotnicy w wieloetapowym wyścigu oblatywali dookoła całą Europę, nasi (prawie) najlepsi żużlowcy, uzbrojeni w te same mechaniczne konie, zlatują się w jedno miejsce, a wszystko - jak za starych dobrych czasów - muszą rozstrzygnąć w jeden wieczór, w 20 wyścigach. Czy nasze Orły mają szansę nawiązać do pięknej legendy?

Daugavpils2013-podiumPrzed Grand Prix w Terenzano odtrąbiliśmy – będzie ciekawie. Więc było nudno. Przed Grand Prix w Daugavpils zapowiedzieliśmy – nie ma się czym ekscytować, szykuje się beton i jazda gęsiego. I co? I dostaliśmy jedną z najlepszych rund w sezonie. Bądź tu człowieku mądry... Przezornie należałoby określić wszystkie trzy pozostałe turnieje jako potencjalnie nudne lub bardzo nudne, bo wtedy prawdopodobnie okażą się super. Póki co jednak - prześledźmy wydarzenia z (nie tak) dalekiej Łotwy.

StadionNarodowyWarszawaOd pewnego czasu w żużlowym światku zrobiło się głośno na temat rozegrania jednej z rund Grand Prix na Stadionie Narodowym w Warszawie. Temat miał umrzeć śmiercią naturalną rok temu, jednak niespodziewanie powrócił. Padła nawet konkretna data - 28 czerwca 2014, co może wskazywać, że do rundy na Narodowym jest bliżej, niż kiedykolwiek wcześniej. Czy żużel na najwyższym poziomie w stolicy jest dobrym pomysłem? Czy zawody mają szansę osiągnąć organizacyjny sukces? Czy potencjalna runda GP w Warszawie poprawi kondycję polskiego żużla? Wreszcie, czy jest sens bić się o organizację tej imprezy za wszelką cenę?

Woffinden-utrzymanieLigi18.08.2013Trener Piotr Baron przed meczem we Wrocławiu prosił, żeby nie podawać wyniku z Bydgoszczy. Nie dało się. Każdy kolejny wyścig nad Brdą kwitowany był okrzykami tych, którzy posiadali przy sobie telefony, laptopy, iPhone'y i co tylko nowoczesna technika wymyśliła. Przy stanie 23-13 dla Polonii ilość przyjaciół Bydgoszczy w stolicy Dolnego Śląska przekroczyła liczbę mieszkańców Krosna i Rawicza razem wziętych. Kiedy jednak przy Sportowej do tyłu zaczął jeździć Aleksandr Łoktajew, pozycje tracić Kościecha, a defekt w decydującym, wydawało się, wyścigu zanotował Mikołaj Curyło, kibice na "Olimpico" czekali już tylko na potwierdzenie hiobowej wieści. A jednak... Hans Andersen nie zamierzał brudzić się żadnymi nieczystymi gierkami. To już koniec snów Marty Półtorak o podboju Ekstraligi. Ani punkt zwrócony przez PZM, ani brak Hancocka, ani dwa ostatnie mecze z drużynami jadącymi o "pietruszkę", nie były w stanie pomóc teamowi firmowanemu Marmą Polskie Folie. I doprawdy trudno będzie komukolwiek obronić tezę, że był to spadek niezasłużony.


Najważniejszy wyścig sezonu PGE Marmy (A - Buczkowski, B - Pedersen, C - Andersen, D - Walasek):

Hancock Greg PoloniaTo już ostatni raz w tym roku z pełną ekstraligową kolejką. Szczęśliwie - aż trudno w to uwierzyć - wszędzie jest o co walczyć i na żadnym z 5 stadionów nie pojadą o "pietruszkę". Ale tak do końca normalnie nie będzie. Nie w tej lidze. Nie może być, skoro Greg Hancock - żywa legenda speedwaya, człowiek, który w Daugavpils zdobył 18 na 21 możliwych do zdobycia punktów, nie wystąpi w Bydgoszczy, w meczu wieńczącym niemal 5-miesięczne zmagania o pozostanie w elicie. A nie wystąpi, bo działacze Polonii po raz kolejny w ostatniej dekadzie udowodnili, że Ekstraliga ich przerasta. We Wrocławiu z kolei gnieźnieński Start w normalnych warunkach powinien dziś walczyć przynajmniej o urwanie bonusa. Czy w ogóle powalczy? Na drugim biegunie, w Zielonej Górze, rozstrzygnie się prestiżowa walka o fotel lidera, ale jeszcze ciekawiej zapowiadają się pojedynki w Lesznie oraz Tarnowie. Tam gra idzie o uniknięcie wakacji w sierpniu... choć mamy wątpliwości, czy wszyscy klubowi skarbnicy podzielą zachwyt z ewentualnego sukcesu.

daugavpilsKiedy 7 lat temu Daugavpils zadebiutowało jako organizator cyklu Grand Prix, wydawało się, że będzie to tylko przystanek na drodze wschodniej ekspansji światowego żużla. Przystanek okazał się tymczasem pętlą końcową, w dodatku zamkniętą po czterech latach użytkowania. Wesoły autobus z logo BSI nie dojechał do Rosji, tłumacząc się problemami organizacyjnymi, tymczasem na drogę wjechało rodzime One Sport Marketing i organizując rundę SEC w Togliatti pokazało, że – ups – jednak można. Grand Prix w Rosji pewnie tak szybko nie ujrzymy, ale póki co wracamy na Łotwę. Wbrew pozorom, te cztery turnieje na stadionie miejscowego Lokomotivu wcale nie są wspominane tak źle.

Jonsson2013Wiele mówiło się o meczu Stelmetu Falubazu w Rzeszowie. Snuto różne domysły, wymyślano scenariusze, z góry przyznawano punkty gospodarzom. Wszyscy wiemy jak to spotkanie się zakończyło, aczkolwiek na temat jego przebiegu więcej powiedzieć mogą tylko ci, którzy obecni byli na stadionie przy ul. Hetmańskiej, bo z bliżej nieokreślonych powodów nSport zmieniła decyzję i nie pokazała tego pojedynku.

Walasek-2013Oczy całej, bez fałszywej skromności, żużlowej Polski zwrócone były na Rzeszów, gdzie zielonogórski Falubaz - zdaniem wielu - miał ulgowo potraktować łaknącą punktów PGE Marmę, a tym samym udowodnić, że w naszej lidze układy i układziki są wciąż chlebem powszednim. Gdyby tak faktycznie się stało, klub senatora Dowhana straciłby co najwyżej w oczach kibiców, prezes Półtorak spadłby głaz z serca, natomiast już dziś z Ekstraligą pożegnałaby się wrocławska Sparta. Przy 6-punktowym prowadzeniu rzeszowian i niespodziewanej taśmie Andreasa Jonssona dyskusyjne fora zagrzały się od domysłów. To jednak Falubaz może wracać w Lubuskie z podniesioną przyłbicą, a wstydzić się za swoich zawodników mają prawo wrocławianie. PGE Marma zdobyłaby cenny punkt, gdyby nie koszmarny pech Grzegorza Walaska. Sparta, w swoim meczu o wszystko, zdobyła tych punktów... 29. Komentarz jest zbędny. Cisza jak makiem zasiał, z lekka przyrywana gwizdami, zapadła też na SGP Arenie. Włókniarz na punkt bonusowy zasłużył, ba, miał już go w kieszeni. I znowu defekt zadecydował, że w ostatniej chwili z tej kieszeni wypadł. Niespodziewanie odżyły nadzieje w Gorzowie oraz Lesznie. Ostatnia kolejka nie będzie ciekawa. Będzie ekscytująca.

WalasekOkoniewski2013Rocznica "cudu nad Wisłą", Dzień Wniebowstąpienia, imieniny Napoleona - to chyba całkiem niezłe tło do decydującej rozgrywki w krajowym żużlu. Decydującej, bo PGE Marma nie chce czekać do ostatniej kolejki i wcale niełatwej wycieczki do Bydgoszczy. Wygrana z Falubazem na 90 proc. zapewni im utrzymanie. Jest się o co bić. Falubaz? Jeśli nie pokaże walki na pełny gaz, kibice go "zjedzą". Niekoniecznie właśni. Mecz o wielką stawkę, mecz z podtekstami. Dziękujemy UnibaxTV, że tego nie zobaczymy. Na swój cud czekają też kibice Sparty i Unii Leszno, których drużynom w wyjazdowych potyczkach, w Gorzowie i Toruniu, eksperci nie dają większych szans. Żeby było ciekawiej, wstawiennictwa sił wyższych łakną też fani Stali. Im, oprócz własnej wiktorii, do szczęścia potrzeba pożarcia "Jaskółek" przez częstochowskie "Lwy". Z kretesem i bonusem. Na papierze wydaje się, że niespodzianek nie będzie. Ale papier jest cierpliwy, wiele już przyjął i wiele przyjmie. Nawet "cud nad Wisłokiem".

znakdrogowyOd ponad dwóch miesięcy, czyli mniej więcej od rozpoczęcia rundy rewanżowej Ekstraligi,  gorzowscy kibice żużla podzielili się na dwa obozy i toczą ze sobą dość ożywioną dyskusję na temat szans oraz celów ich drużyny w trwającym wciąż sezonie. Pierwszy obóz, to tzw. optymiści, którzy wierzą w coś więcej niż miejsca 5-7, natomiast ci drudzy, to realiści (zwani przez tych pierwszych także pesymistami), dla których utrzymanie żużlowej Ekstraligi w Gorzowie, samo w sobie, jest zasadniczym celem. Dla nich marzenia o czymś więcej odjechały w siną dal wraz z pierwszymi porażkami u siebie z Lesznem i Rzeszowem, już na początku rozgrywek. Osobiście zaliczam się do tych drugich. Trzeba mierzyć siły na zamiary, a tych pierwszych przed obecnym sezonem w Stali znacząco ubyło.

Ostrovia-faniJako że w najwyższej klasie rozgrywkowej coraz więcej wydarzeń i decyzji klasy najniższej, proponujemy na chwilę wycofać się na przedmieścia wielkiego żużla i przyjrzeć się niezwykłej jak na polskie realia historii. Atmosfera, jaka towarzyszyła spadkowi Ostrovii Ostrów do II ligi, który stał się faktem w pierwszą sierpniową niedzielę, była wyjątkowa. Zarówno w skali uroczo oświetlonego Stadionu Miejskiego, jak i w szerszej perspektywie, gdzie los Ostrovii można porównać z innymi spadkowiczami AD 2013. Ostrovia, aby utrzymać się w I lidze, potrzebowała zdobyć 53 punkty w meczu z GKM Grudziądz. Zdobyła 49.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Sam już widziałem, że te biegi juniorskie mi nie szły. Jakieś swoje 'chimerki' pokazywałem. I nie dziwię się trenerowi, że się wkurzył.
Kevin Małkiewicz o karze finansowej

Musiałem go utemperować. Innej opcji nie było.
Robert Kościecha w Canal+

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

Typer - zmierz się z najlepszymi!

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2026
1. BAYERSYSTEM GKM   8
 14  +66
2. FOGO Unia Leszno   8
 11  +40
3. Orlen Oil Motor Lublin   8
 11  +90
4. Betard Sparta Wrocław   7
 10  +44
5. PRES Grupa Deweloperska   8  10  +12
6. Gezet Stal Gorzów   7  7  +18
7. Stelmet Falubaz   8  2 -100
8. Krono-Plast Włókniarz   8  0 -170
 Metalkas 2.Ekstraliga 2026
1. Abramczyk Polonia   8  17  +147
2. Hunters PSŻ Poznań   8  11  +25
3. H.Skrzydlewska Orzeł   8  11  -26
4. Innpro ROW Rybnik   8  9  +31
5. ZKS Stal Rzeszów   8  7  -7
6. Moonfin Magnus Ostrów   8  5  -31
7. Cellfast Wilki Krosno   8  4  -25
8. Polonia Piła   8  4  -114
Krajowa Liga Żużlowa 2026
1. Ultrapur Omega Gniezno
  7   12 +49
2. Wybrzeże Gdańsk
  7
  10 345
3. OK Kolejarz Opole   6
  7  +5
4. Speedway Kraków   7
  7 -15
5. Lokomotiv Daugavpils
  6
  5 -16
6. Trans MF Landshut Devils   5   4 -4
7. Śląsk Świętochłowice   6   2
-64

Klasyfikacja SGP 2026

1.  Bartosz Zmarzlik
2.  Brady Kurtz
3.  Fredrik Lindgren
4.  Daniel Bewley  
5.  Jack Holder  
6.  Andžejs Ļebedevs
7.  Max Fricke
 
8.  Robert Lambert
9.  Dominik Kubera
10.  Michael Jepsen Jensen 
11.  Kacper Woryna
12.  Patryk Dudek
13.  Jason Doyle
14.  Leon Madsen
15.  Nazar Parnicki

PARTNERZY

kibic-zuzla logo