ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

zmarzlik bartosz małeChciałbym ten medal dedykować mojemu dziadkowi. My w rodzinie wiemy, że właśnie on na to zasługuje. Dziadku, to jest dla Ciebie!

Bartosz Zmarzlik - Wicemistrz Świata

Ocena użytkowników: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Gorzow Czewa2018W jednym z ostatnich tekstów, a popełniłem go zimą, wspominałem kilka meczów (głównie tych z udziałem mojej Stali Gorzów), które na trwałe wryły mi się w rejestr i do których często lubię wracać, gdy zamilkną żużlowe maszyny. To, co wydarzyło się w niedzielny wieczór 20 maja 2018, można by śmiało do tej listy dopisać. Byłem bowiem świadkiem widowiska, w którym działo się wszystko to, za co tak kochamy tę zwariowaną dyscyplinę. Niebagatelny ciężar gatunkowy, zwroty akcji, jak w pojedynku pięściarskim Kliczko-Joshua, nerwowe lub śmieszne sytuacje, zwarcia na torze i po wyścigach, kipiące od emocji trybuny, pokaz sztucznych ogni po zawodach, znakomita frekwencja i zagrywki taktyczne sztabów szkoleniowych. Choć w tym ostatnim wypadku mowa raczej o fortelach, które dodatkowo podgrzały temperaturę tego widowiska, a rozpoczęły się już na dwa tygodnie przed zawodami. Co jeszcze przyniósł ten mecz? Tak subiektywnie, rzekłbym nawet "plemiennie": cholernie nieopisaną radość i dumę z żółto-niebieskich. Pomimo przeciwności losu w postaci kontuzji w ekipie. Pomimo kombinacji Cieślaka wraz z komisarzami. Pomimo ogólnej, może nie nagonki, ale niechęci w środowisku żużlowym do Stali, to ta dała radę! To uczucie radości i wspólnoty można porównać chyba tylko do zdobycia DMP, choć szczerze powiedziawszy ja nie pamiętam, by po finałach w 2014 czy 2016 r. grupki fanów wracających z meczu ulicami Zawarcia intonowały stare kibicowskie przyśpiewki, a to zdarzyło się w niedzielę. Ta radość stała się udziałem także dzięki przytomności Stanisława Chomskiego, który nie dał się wpuścić w maliny i zagrał "Narodowemu" mocno na nosie. Mina Marka Cieślaka już "po wszystkim" była bezcenna. Szczególnie w porównaniu do jego wyluzowanego wyrazu twarzy sprzed meczu, gdy wydawało się, że dopiął swego, kopiąc badawczo butem po gorzowskiej nawierzchni.


Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy wróciwszy do domu wczytałem się w pierwsze opinie ekspertów nc+, którzy krytykowali przygotowanie gorzowskiego toru i wspominali coś o jakichś karach. Czy to jest jakiś żart?! Oczywiście, że przemawia tu przeze mnie szczypta lokalnego szowinizmu, ale na sprawę trzeba też popatrzeć nieco bardziej obiektywnie, czego spróbuję dokonać. Czy kibice, nie tylko Stali Gorzów, w sytuacji tak wyrównanej ekstraligi, w której każdy mecz jest nie tylko na wagę play-offów, ale nawet utrzymania, chcą aby pozbawiać drużyny atutu własnego toru? Owszem, Stal Gorzów swoje za uszami w przeszłości już miewała, ale popatrzmy na to przez pryzmat bieżącego sezonu. Czy przygotowanie toru na mecz z Toruniem czy Tarnowem można było nazwać nieregulaminowym? Według mnie nie. Niebezpieczne wypadki były raczej wynikiem brawury zawodników niż pułapek na torze. Czy Marek Cieślak, rozgłaszający piórem Dariusza Ostafińskiego o kłopotliwych torach w Lesznie, Zielonej Górze i Gorzowie, miał na sercu bezpieczeństwo zawodników, czy własny partykularny interes? Gdyby to nie był "polewaczkowy", jeszcze mógłbym się na to nabrać. Ale nie w przypadku obecnego menago Włókniarza. Nie żebym się na narodowego obrażał, wręcz przeciwnie. To głównie dzięki jego zabiegom to widowisko zyskało na kolorycie. A gdybym był kibicem "Lwów", to właśnie tego, co robił Cieślak bym po trenerze swojej ulubionej drużyny oczekiwał. Chwytać się wszystkiego, co możliwe dla dobra drużyny.


Cieślak Włókniarz2018Zdj. Artur Makowski
 

Problemem w zakulisowych rozgrywkach między Stalą a Włókniarzem nie był bowiem Cieślak, który walczy o wyniki swojej drużyny, za co mu chwała, tylko środowisko sędziów i "delegatów" z plakietkami PZMot., które na jedno skinienie palcem było gotowe mu służyć. Przyznam, że gdy zobaczyłem próbę toru przed niedzielnym meczem i twardszy niż zwykle tor, wiedziałem, że musiało dojść do interwencji komisarza i dodatkowego ubijania. Co potwierdziły późniejsze dziennikarskie relacje. No to mamy pasztet - pomyślałem. Wtedy byłem niemal pewien przegranej Stalowców, bo wiedziałem, że Madsen, któremu w Gorzowie nigdy nie szło, będzie się tutaj czuł, właśnie dzisiaj, jak przysłowiowa ryba w wodzie.


Michał Gruchalski: Bieg juniorski wygrałem, bo wczoraj trenowaliśmy na podobnym torze do tego, jaki zastaliśmy w Gorzowie. Trener Marek spodziewał się takiego [wypowiedź dla nSport+].

Pytanie więc, z jakiej racji komisarz toru postanowił przed meczem dać ten atut akurat drużynie gości? Czy to jest fair? Pewnie, ja bym w to wszedł, ale tylko wtedy, jeśli mi zagwarantują, że w rewanżu w Częstochowie o przygotowaniu nawierzchni zdecyduje nie Cieślak, a Chomski. Dlaczego więc Częstochowa w starciu z gorzowianami miała mieć dwa razy handicap własnego toru? Gdy wydawało się, że mecz jest już spisany na straty i przewidywany przeze mnie scenariusz się sprawdza, zawodnicy Stali lepiej spasowali się na start i w końcu zaczęli wygrywać wyścigi. Słabsza, niż zwykle forma Lindgrena tylko pomogła Stalowcom i po 10. wyścigu zdołali wysunąć się na prowadzenie 32:28.

W tym momencie dochodzimy do najbardziej kontrowersyjnego momentu w spotkaniu, który dla wielu jest koronnym argumentem na to, że Stal wygrała te zawody przez "spreparowanie" toru przed 11. wyścigiem. I tu wracam do obiektywnej formy obrony swojej ulubionej drużyny, już bez emocjonalnego zacięcia. Fakt, było widać gołym okiem, że toromistrz nie pożałował wody przed następną serią startów, jadąc bardzo ślimaczym tempem. Niektórzy na trybunach łapali się za głowę na ten widok, tym bardziej, że było już po zmroku i to, co wylało się z polewaczki, nie miało prawa szybko wyschnąć. Pytanie tylko, czy gdyby nie kałuża na drugim wirażu, to rozpędzona Stal wypuściłaby wygraną z rąk? Śmiem twierdzić, że nie, choć pewnie dzięki tej sytuacji wygrała nieco bardziej okazale.
 
Druga rzecz - jeśli za roszenie toru odpowiada sędzia z komisarzem, to w ich gestii leży upilnowanie toromistrza, by ten lał dokładnie tyle, ile sędziowie chcą, oraz tam, gdzie sędziowie chcą. Nie ma między nimi żadnej łączności? Przecież Jacek Krzyżaniak jako komisarz jest zawsze obwiązany toną kabli na głowie. Biegając po trawie wyglądał jak ufoludek. Ale dobrze, załóżmy, że nie upilnował kierowcy polewaczki i ten odstawił "samowolkę". Dlaczego sędzia w takim razie zdecydował się wypuścić zawodników na niebezpieczny (zdaniem np. nc+) tor? To Chomski, Paluch czy Orzeł włączyli światło dwóch minut? A może wspomniana telewizja naciskała na jak najszybsze zakończenie meczu z powodu późnej pory? Nie widzę więc powodów do medialnej krytyki Stali Gorzów za niedzielne zawody.

Wracając do sytuacji z obfitym zlaniem wody przed 11. biegiem. Jeżeli był to taktyczny ruch sztabu gorzowskiego, to co do zasady, nie pochwalam. Ileż tego było w naszym ligowym speedwayu... Akcje typu "zepsuta" polewaczka, "awarie" dmuchanej bandy, oświetlenia,
brak karetki, przekładanie meczów na godziny poranne, żeby ktoś z zagranicznych zawodników rywali nie dojechał na czas, paszporty zjedzone przez psy, "zasłabnięcia" kibiców, mierzenie gaźników, czerwone światełka i flagi, których nie było. Tego było w historii naszej ligi bez liku. Nie lubię tego typu pozasportowych zagrań, choć z perspektywy felietonisty może dobrze, że są, bo najczęściej łączą się ze sporą dawką dobrego humoru. Natomiast, jeśli w tym konkretnym przypadku chodziło o to, by zagrać na nosie pewnego siebie Cieślaka i odgryźć się za kombinacje z komisarzami, to uważam to za przejaw zwykłej obrony koniecznej. Nie jestem bowiem fanem nadstawiania drugiego policzka, w sytuacji, gdy ktoś fauluje.

StalGorzow2018
Jeśli chodzi o indywidualne oceny po tym meczu, to nie będę tu oryginalny. Zmarzlik i Kasprzak jadą koncertowo, ale tego chyba się spodziewaliśmy. Swoje dołożył Woźniak, który staje się gwiazdą gorzowskiego owalu. Kapitalnie prezentuje się Karczmarz, którego bardzo brakowało z powodu kontuzji. Mecz z Włókniarzem wygrał Stali jednak... Walasek, którego sprowadzenie uważam za najlepszy z możliwych transferów, jakiego dokonano po kontuzji Vaculíka. Przyznam szczerze, przed rozpoczęciem tego sezonu, aż do wczorajszego spotkania z Włókniarzem, a tak naprawdę do połowy niedzielnych zawodów, miałem bardzo złe przeczucia co do wyniku Stali Gorzów 2018. Szczerze powiedziawszy nie wierzyłem w żadną "czwórkę", a zaciskałem kciuki, by nie zakończyło się to barażem czy spadkiem, co w sytuacji bardzo wyrównanej ligi też nie byłoby wykluczone. Wydaje się jednak, że po wygraniu meczu "za sześć punktów" z Włókniarzem, play-offy wcale nie są takie niemożliwe. Potem zaś, biorąc pod uwagę powrót Vaculíka oraz zamianę Sundstroema na Walaska... Nie będę zapeszał. Życzyłbym sobie jeszcze więcej niezapomnianych meczów, także w tym sezonie. Bo przyznam szczerze, że na Śląskiej aż do meczu z Włókniarzem zaczynało być coraz senniej. Zacieram mocno ręce już na następną rundę, gdzie czuję, że też się będzie dużo działo. Falubaz przywita Walaska. A w Częstochowie "klasyk" Włókniarza z KS Toruń.

Na koniec jeszcze anegdotka i tekst zasłyszany od jednego z fanów Stali jeszcze na koronie stadionu po zakończeniu spotkania, gdy publika już się rozchodziła, a rozległy się syreny wszystkich karetek opuszczających stadion. "Cieślaka wiozą na intensywną" - rzucił. Jak się potem okazało, wcale nie było tak źle, bo "Narodowy" miał jedynie kłopot z zaśnięciem, o którym - jak doniosły już media - postanowił zapomnieć porannym koszeniem trawy. "Polewaczkowemu" też polać, bo bez niego byłoby w naszym żużlu zbyt nudno.


Michał/GW

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

zmarzlik bartosz małeChciałbym ten medal dedykować mojemu dziadkowi. My w rodzinie wiemy, że właśnie on na to zasługuje. Dziadku, to jest dla Ciebie!

Bartosz Zmarzlik - Wicemistrz Świata

twojtyp stopka

NAJBLIŻSZE ZAWODY i TRANSMISJE TV

Czwartek, 18 października
UK.flag duzaFinał Knock Out Cup - rewanż
King's Lynn Stars - Somerset Rebels
(37:53)
20:30
Live: speedwayupdates

Tygodniowy wykaz transmisji TV

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  14 29 +168
2. Cash Broker Stal Gorzów  14 21 +43
3. forBET Włókniarz  14 19 +2
4. Betard Sparta Wrocław  14 19 +54
5. Get Well Toruń  14 18 -19
6. MrGARDEN GKM Grudziądz  14 12 -86
7. Falubaz Zielona Góra  14 10 -64
8. Grupa Azoty Unia Tarnów  14 10 -98
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  14 26 +187
2. ROW Rybnik  14 23 +181
3. Car Gwarant Start Gniezno  14 23 +66
4. Lokomotiv Dyneburg  14 21 -4
5. Orzeł Łódź  14 18 +47
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  14 15 +40
7. Euro Finannce Polonia Piła  14 7 -149
8. Arge Speedway Wanda
 14 5 -368
2. Polska Liga Żużlowa
1. Stal Rzeszów  12 29 +181
2. MDM Komputery TŻ Ostrovia  12 24 +137
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 16 +31
4. OK Kolejarz Opole  12 15 -29
5. Iveston PSŻ Poznań  12 11 -37
6. Polonia Bydgoszcz  12 8 -136
7. KSM Krosno  12 2 -147
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2018
1. flaga UK Tai Woffinden
139
2. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
129
3. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
109
4. flaga Polski Maciej Janowski
104
5. flaga USA Greg Hancock 102
6. flaga Rosji Artiom Łaguta 97
7. flaga Australii Jason Doyle 93
8. flaga Rosji Emil Sajfutdinow 89
9. flaga Polski Patryk Dudek 84
10. flaga Słowenii Matej Žagar 79
11. flaga Danii Nicki Pedersen 74
12. flaga Australii Chris Holder 65
13. SVK Martin Vaculík 52
14. flaga Polski Przemysław Pawlicki 36
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen 36
16. flaga UK Craig Cook 30

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43