ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Tor jest naprawdę świetny! Przyznam, że jestem pod dużym wrażeniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to pierwsze kółka, to trzeba otwarcie powiedzieć, że nawierzchnia zachowuje się naprawdę znakomicie.

Jakub Miśkowiak KŻ Orzeł Łódź

Memorial Rycerzy2017Ostatnim akordem sezonu 2017 w Zielonej Górze okazał się IV Memoriał Rycerzy Speedwaya. Piszę "okazał się", bo miała jeszcze być runda MDMW, ale została odwołana... dzień po ogłoszeniu, że się odbędzie. Tegoroczną edycję Memoriału udało się rozegrać przy czwartym podejściu, ale wciąż jeszcze w tym roku. Przypomnę tylko, że był to już drugi memoriał z datą 2017, bo 31 marca mieliśmy edycję ubiegłoroczną, w której juniorów zastąpiono seniorami, a turniej potraktowano jako jeden z etapów przygotowania do ligi. W każdym razie każdy kto chciał, miał możliwość zobaczenia efektów pracy szkółki Falubazu.


Na początku chciałem zaznaczyć, że były to naprawdę bardzo fajne, interesujące zawody, zdecydowanie ciekawsze od większości ekstraligowych tzw. pojedynków. Skoro zakończono najważniejsze w naszym kraju zmagania, to wreszcie można przygotować tor, na którym coś się dzieje. I tak naprawdę tylko tyle wystarczy - czyli danie szansy zawodnikom na to, żeby mogli się pościgać w pełnym tego słowa znaczeniu. Klasą dla siebie był Rafał Karczmarz, bardzo ofensywnie jeździł Szymon Szlauderbach, a skutecznie, choć może bez fajerwerków Jakub Miśkowiak.

Spośród zielonogórskich młodzieżowców zabrakło na starcie dwóch najstarszych, czyli Aleksa Zgardzińskiego oraz Arkadiusza Potońca. Najwyższe miejsce (siódme) zajął Mateusz Burzyński, ale tak naprawdę najlepiej prezentował się jeżdżący bardzo ofensywnie Mateusz Tonder, który jednak po dwóch zdecydowanie wygranych biegach reszty swoich występów już nie ukończył. Uznanie kibiców zyskał szczególnie jego atak z 15. wyścigu, gdy na wyjściu z drugiego łuku pierwszego okrążenia minął jednocześnie Huberta Czerniawskiego oraz wspomnianego M. Burzyńskiego. Niestety, na czwartym kółku mając sporą przewagę najwyraźniej się rozkojarzył, pojechał za szeroko i zakończył udział w tej gonitwie pod bandą. Jeśli mam być szczery, to ciężko powiedzieć coś więcej o pozostałych zielonogórskich wychowankach, poza tym, że miewali problemy z płynnym przejechaniem czterech kółek nawet na tak dobrze przygotowanym i - co tu ukrywać - bardzo łatwym torze. Miejscowi zawodnicy aż sześciokrotnie zapoznawali się z nawierzchnią, przy czym w 10. wyścigu leżało ich dwóch, a kibice musieli uzbroić się w cierpliwość w związku z koniecznością naprawy dmuchanej bandy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Dla lepszego zobrazowania przebiegu tej rywalizacji, podam jeszcze jeden przykład. Oto po kolei czasy biegów 7-11:
7. 62,87
8. 61,75
9. 64,15
10. 61,69
11. 62,22

Proszę zgadnąć w którym z nich jechało czterech zawodników Falubazu? Czy zauważyliście jeden wynik różniący się od pozostałych? Tak, to właśnie wyścig 9., w którym M. Burzyński wygrał przed Wojciechem Pilarskim. A przecież to jest bezpośrednie zaplecze czołowych zielonogórskich juniorów. Obaj mają doświadczenie ligowe, choć w różnych klasach rozgrywkowych.

Memorial Rycerzy 2 2017

Chciałbym zaznaczyć, że moim zamierzeniem nie jest personalna ocena występu żadnego z zawodników. Nie chcę żadnego z tych młodych chłopaków krytykować. Po co więc napisałem dwa powyższe akapity? Już tłumaczę. Podczas rozmowy w Radiu Zielona Góra w dniu 22 września Kamil Kawicki stwierdził m.in.:

  1. 1. Mamy dziesięciu juniorów licencjonowanych
    Zgadzam się, ale należy dodać, że dwóch z nich nie jest wychowankami. My, jako kibice, mamy także prawo oczekiwać, że zawodnicy licencjonowani będą potrafili płynnie przejechać cztery okrążenia, a niestety nawet to okazywało się często zbyt trudnym zadaniem. A co będzie, gdy popada deszcz, albo gdy niedobry rywal przygotuje przyczepną nawierzchnię?

  2. 2. Zajęcia prowadzi Andrzej Huszcza
    Każdy kto był na Memoriale Rycerzy widział, kto puszczał szkółkowiczów. Nie był to na pewno Andrzej Huszcza. Tak na marginesie, trochę przykro, że prowadzący spikerkę Kamil Kawicki nie zechciał nawet przedstawić czterech chłopaków (po dwóch z Falubazu i Stali Gorzów), którzy wyszli do prezentacji, a potem jeździli między seriami.

  3. 3. Mamy 31 silników na stanie, zainwestowaliśmy w sprzęt i osprzęt dla zawodników blisko 400 tys. zł
    Żeby nie było niedomówień - wartości te zostały podane jako dowód na to, że szkółka w Zielonej Górze istnieje i jest mocno wspierana przez klub. Chciałoby się zapytać: panie Kamilu, iluletnie to są silniki i gdzie są te ogromne pieniądze, skoro sprzęt i chociażby kevlary zawodników pamiętają zdecydowanie lepsze czasy? Wyjątkiem może być Nikodem Bartoch, ale jest on raczej wychowankiem tylko formalnym, bo ma własny sprzęt, własny kevlar i generalnie zajmuje się nim ojciec.

Memorial Rycerzy 3 2017


Kolejną kwestią jest częstotliwość organizowania imprez szkoleniowych. Kiedy rozegrany został poprzedni turniej dla juniorów organizowany przez Falubaz? Jeśli dobrze pamiętam było to... dwa lata temu - II Memoriał Rycerzy Speedwaya. Nie liczę tutaj Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów czy wcześniejszej Ligi Juniorów, bo były to zawody narzucone przez centralę - właśnie dlatego, że kluby nie kwapiły się z organizacją imprez dla najmłodszych żużlowców. Już wydawało się, że coś w tym temacie się zmieni i po raz kolejny w tym samym tygodniu ujrzymy naszych wychowanków w ramach Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski, ale okazało się, że tylko Falubaz, Stal Gorzów i Unia Leszno są w stanie wystawić drużyny. Niestety, nikt nie wpadł na pomysł, żeby, wykorzystując sprzyjającą pogodę, zorganizować zwyczajny indywidualny turniej towarzyski.

Memorial Rycerzy 4 2017

Sąsiedzi z północy województwa lubuskiego udowodnili, że można odbudować szkolenie, w czym znacząco pomagają im minitory. We wtorek w przerwach między seriami prezentował się m.in. Mateusz Bartkowiak i jeździł naprawdę świetnie. Jeśli coś ma się zmienić na plus, to ci młodzi żużlowcy muszą jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć. Koncepcja polegająca na przerzuceniu wszystkich kosztów na rodziców zakończyła się katastrofą i w praktyce upadkiem szkolenia. Jeżeli ma zostać to wszystko odbudowane, to klub musi wreszcie przestać kontraktować zawodników z zewnątrz, zatrudnić trenera w pełnym tego słowa znaczeniu, zapewnić odpowiedni sprzęt i zająć się organizacją imprez dla młodzieżowców, bo w przeciwnym wypadku ich przygoda z tym sportem skończy się jeszcze w wieku juniora. Reakcje kibiców na zwycięstwa i atak Mateusza Tondera udowadniały, jak straszna jest tęsknota za wychowankiem pokazującym coś więcej niż jednostajną jazdę od startu do mety.

 

Więcej ciekawych tekstów na blogu "Żużel widziany z trybun" kibic-zuzla.pl

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Komentarze  

ziggy
0 #2 ziggy 2017-10-23 19:57
Budować minitor! A najlepiej 2-3
Cytować | Zgłoś administratorowi
MarcoPolo
+1 #1 MarcoPolo 2017-10-23 17:47
Jeszcze kilka lat temu kilkukrotnie w ciągu sezonu chodziłem z moimi dziećmi na zawody juniorskie. Teraz .... cisza. Oczywiście jakieś dwie imprezy ''obowiązkowe" odbywaj się.
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Tor jest naprawdę świetny! Przyznam, że jestem pod dużym wrażeniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że to pierwsze kółka, to trzeba otwarcie powiedzieć, że nawierzchnia zachowuje się naprawdę znakomicie.

Jakub Miśkowiak KŻ Orzeł Łódź

NAJBLIŻSZE ZAWODY i TRANSMISJE TV

Wtorek, 17 lipca
pzmDMPJ - 3. runda
Rybnik (17:00), Tarnów (17:00)Elitserien logoIndianerna - Masarna
Dackarna - Vetlanda
Lejonen - Västervik
Smederna - Rospiggarna
19:00
Live: svemo

Tygodniowy wykaz transmisji TV

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  10 18 +124
2. Betard Sparta Wrocław  10 15 +70
3. Cash Broker Stal Gorzów  10 15 +47
4. forBET Włókniarz
 10 13 +6
5. Get Well Toruń  10 10 -43
6. Grupa Azoty Unia Tarnów  10 8 -72
7. Falubaz Zielona Góra  10 7 -28
8. MrGARDEN GKM Grudziądz  10 6 -104
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  11 25 +203
2. ROW Rybnik  11 14 +142
3. Car Gwarant Start Gniezno  9 12 +41
4. Lokomotiv Dyneburg  8 11 -15
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  10 8 +30
6. Euro Finannce Polonia Piła  7 4 -86
7. Orzeł Łódź  7 3 -33
8. Arge Speedway Wanda
 8 2 -246
2. Polska Liga Żużlowa
1. MDM Komputery TŻ Ostrovia  9 18 +129
2. Stal Rzeszów  8 17 +106
3. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  9 13 +60
4. OK Kolejarz Opole  9 9 -25
5. Iveston PSŻ Poznań  8 5 -50
6. Polonia Bydgoszcz  8 5 -128
7. KSM Krosno  9 2 -92
 Klasyfikacja Grand Prix 2018 (po 4/10)
1. flaga UK Tai Woffinden
65
2. flaga Szwecji Fredrik Lindgren
54
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
48
4. flaga Polski Maciej Janowski
47
5. flaga USA Greg Hancock 41
6. flaga Rosji Artiom Łaguta
41
7. flaga Polski Patryk Dudek 36
8. flaga Polski Bartosz Zmarzlik 36
9. flaga Australii Jason Doyle 35
10. flaga Australii Chris Holder 31
11. flaga Słowenii Matej Žagar 28
12. flaga Danii Nicki Pedersen 25
13. flaga Polski Przemysław Pawlicki 14
14. flaga UK Craig Cook  8
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen  7
16.  SVK Martin Vaculík  4

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43