KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Doyle JasonPracowałem tak długo i wytrwale. To niesamowite, że udało mi się wygrać tutaj w Warszawie SGP, po raz pierwszy od rundy w Melobourne 2017

 Jason Doyle

I 209874

Pomyślności i Zdrowia dla Was i Waszych rodzin - to najważniejsze. A żużel niechaj przyniesie tyle samo dumy z biało-czerwonych barw, jak w roku mijającym - gdy Polak zakładał koronę IMŚ, drużynowo "rzutem na taśmę" zostaliśmy Mistrzami Świata, a młodzież wygrała wszystko, co dało się wygrać.

Z tego minionego roku dumni mogą być (i powinni być!) nasi herosi "szlaki", ale dumni możecie być także Wy - kibice. Nie wszyscy macie tego świadomość, ale w skali makro, zrobiliście rzecz wielką. Ten nasz żużel - pomimo powtarzanych od 20 lat kasandrycznych wizji - jakoś nie chce wciąż umrzeć. Miało już zabraknąć pieniędzy (to po wielokroć), wychowanków, seniorów, juniorów, miał się skończyć po nowych tłumikach, nie odrodzić po pandemii, a inflacja miała przerzedzić trybuny na wiele lat do przodu. I co? I nic. Jest dokładnie odwrotnie. A wiedzą to najlepiej ci, którzy liczą zyski z kombinatu pn. polski #speedway. Jest tylko jeden czynnik, który może spowodować, że żużel w naszym kraju umrze. Tym czynnikiem... jesteście Wy - kibice. Dopóki będziecie zapełniać stadiony, kupować dekodery płatnych telewizji, dopóki milionowa armia sympatyków "szlaki" będzie tak łakomym kąskiem dla reklamodawców i zabiegających o głosy polityków - żużel nie umrze. Ten jeden klocek domino runąć nie może. Gdyby runął... "nic nie będzie", cytując klasyka.

To nie znaczy, że na horyzoncie nie widać żadnych zagrożeń, a my pławimy się w fałszywej świadomości. Morze rzadko kiedy czaruje taflą niezmienną, niesmaganą wiatrem. Kibice Wybrzeża Gdańsk wam powiedzą. Starzejemy się. Wszyscy. Dzisiejsi 18-latkowie mieli 5 lat, kiedy projekt PoKredzie.pl zaczynaliśmy. Tę "żużlową armię" ktoś musi zasilać. Armię utrzymującą przy życiu (i na takim poziomie) #sport w skali makro absolutnie niszowy, w 80% krajów świata wręcz nieznany. Zerknijmy czasem na młodych. Czy młodzież w przedziale wiekowym 10-20 zasila nasze trybuny - nie tylko tory - w stopniu takim samym jak my 20 lat temu, 30 lat temu, 40 lat temu? 🤔 Tego nie wiemy. Nikt nie robi takich badań. Liczymy juniorów, wychowanków, kipimy ze złości na regulamin szkoleniowy, ale tych juniorów i wychowanków nie zabraknie nagle od regulaminu - tego czy innego - za to zabraknie ich na pewno, jeśli przysłowiowej "mamie i tacie" nie będzie się kalkulowało rozpocząć operacji pt. "nasz syn będzie żużlowcem". Czyli ryzykować (zdrowie jego i nerwy własne), zakredytować się, nie przesypiać nocy, biegać po szpitalach, znosić presję... A jeśli zawali się zainteresowanie żużlem - nie będzie im się opłacało. To za duża i za droga inwestycja.


Spaść z wysokiego konia też można. Jeśli ktoś uważa, że żużel w Polsce jest już TAAAKĄ instytucją, że na zasadzie "samograja" ta młodzież będzie lgnąć przed telewizory i na sportowe areny - jako asumpt do dyskusji, polecamy pewien pachnący jeszcze świeżością tekst. Z dyscypliny równie "narodowej" jak speedway nad Wisłą, równie nieznanej w Ameryce, Chinach, Indiach czy Brazylii. Która swego czasu generowała w polskich domach (i wciąż jeszcze generuje) milionowe radości --> "Kantyka: Skoki w Polsce się kończą"


W tym upatrujemy realnego zagrożenia dla naszego żużlowego samograja. Na co dzień się spieramy, narzekamy na Polskę, czasem przy świątecznym stole psioczymy, jak jest źle w kraju... ale dane makro nie kłamią. Jeśli nasi najmłodsi - nigdy wcześniej, w żadnym poprzednim pokoleniu - nie wzrastający w takim dobrobycie jak obecnie, masowo znajdą inne atrakcje, inne bodźce, inne obszary zainteresowań, jeśli my nie będziemy potrafili zaszczepić im naszego "lewoskrętnego" bakcyla, bo w odpowiedzi usłyszymy, że "za nudne to, za wolno się dzieje" albo "wolę pograć w grę, tam są dopiero upadki"... to może być ciężko. Obudzimy się w sytuacji tych trenerów skoków, którzy proszą narybek, aby zechcieli przyjść na kolejny trening. I boją się powiedzieć słowa prawdy, bo prawda to czasem także krytyka... a wtedy trzeba by rozwiązać klub z braku chętnych. Tak, widzimy zagrożenie.


Ale na razie... nie jest źle. #DoSiegoRoku Drodzy Czytelnicy! 💥🎆

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Doyle JasonPracowałem tak długo i wytrwale. To niesamowite, że udało mi się wygrać tutaj w Warszawie SGP, po raz pierwszy od rundy w Melobourne 2017

 Jason Doyle

Odwiedź nasze social media

fb ikonkaX ikonkaInstagram ikonka

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2024
1. Orlen Oil Motor Lublin  4 8 +64
2. ebut.pl Stal Gorzów  4 6 +6
3. Betard Sparta Wrocław  4 5 +8
4. KS Apator Toruń  4 5 +14
5. NovyHotel Falubaz
 4 3 -8
6. FOGO Unia Leszno  4 3 -43
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  4 2 -17
8. Krono-Plast Włókniarz  4 1 -22
 Metalkas 2. Ekstraliga 2024
1. Innpro ROW Rybnik  4  8 +38
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 4  6 +37
3. Cellfast Wilki Krosno  3  6 +22
4. #OrzechowaOsada PSŻ  3  3 +1
5. Arged Malesa Ostrów
 3  2  0
6. Texom Stal Rzeszów
 3  2 -3
7. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 4  1 -35
8. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  4  0 -60
Krajowa Liga Żużlowa 2024
1. Trans MF Landshut Devils
 2  4 +11
2. Ultrapur Start Gniezno
 3
 4 -2
3. PKS Polonia Piła  2
 2 +16
4. Optibet Lokomotiv  3
 2 0
5. OK Bedmet Kolejarz Opole  2  2 -12
6. Grupa Azoty Unia Tarnów  2  0 -16

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43