KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Arbitrzy powinni być całkowicie niezależni, a obecnie nie są, bo coraz ważniejszy staje się interes podmiotu zarządzającego. Mecz Krosno - Gorzów został zaliczony po rozegraniu 9. biegów. A prawda jest taka, że wszystko, co się wtedy wydarzyło, w ogóle nie mieści się w ramach regulaminu.

Remigiusz Substyk dla SF.WP.PL

 

DSC 2100

To, które kluby będą się biły o ligowy byt na zapleczu Ekstraligi chyba jest już jasne. Dolne rejony tabeli na dobre opuściło gdańskie Zdunek Wybrzeże, a będący ostatnio w całkiem niezłej dyspozycji Orzeł nie powinien mieć problemów, by zbudować sobie bezpieczną przewagę. W grze pozostały dwie będące w kryzysie drużyny, Start Gniezno i ROW Rybnik. Każda z nich ma swoje problemy, a możliwości rozstrzygnięć końcówki sezonu jest naprawdę sporo.

 

DSC04520

Na ten moment to ROW Rybnik zamyka ligową tabelę. Fot. Michał Gniady (PoKredzie.pl)

 
To, że oba zespoły borykają się z dużymi problemami, nie jest tajemnicą. Zarówno Rybnik jak i Gniezno w ostatnich tygodniach dopisują do swojego dorobku niewiele punktów. Dość powiedzieć, że seria porażek ROW-u wynosi już 6 spotkań, a ostatnie ligowe zwycięstwo „Rekiny” odniosły 8 maja w starciu... właśnie z Gnieznem. Powodów do zadowolenia nie mają również kibice Startu. Ich drużyna na siedem ostatnich meczów wygrała ledwie jeden – właśnie z Rybnikiem. Zespół z pierwszej stolicy Polski obecnie ma na swoim koncie 8 punktów, jego bezpośredni rywale w walce o utrzymanie o dwa mniej. Tabela mówi jedno – obie drużyny ligowego zwycięstwa, którego w tym roku nie smakowały zbyt często, potrzebują jak tlenu.

 

Obecna sytuacja na dole tabeli eWinner 1. LŻ

 

Start Gniezno, czyli wiele problemów w tym samym momencie

Przeanalizujmy najpierw terminarze obu zespołów. Zarówno Start, jak i ROW mają przed sobą trzy mecze. Zawodnikom z Gniezna został mecz domowy z Falubazem (45:45  w pierwszym meczu sprawia, że każde zwycięstwo będzie oznaczało 3 duże punkty) oraz dwa wyjazdy – do Krosna i Łodzi. Patrząc na to, z jakimi problemami zmaga się drużyna, w każdym meczu będzie ciężko o jakiekolwiek punkty. Przede wszystkim brakuje jej lidera z prawdziwego zdarzenia. Oskar Fajfer po kontuzji nie jeździ już na tak wysokim poziomie jak na początku sezonu (śr. biegowa z pięciu ostatnich meczów 1,793), a Michael Jepsen Jensen nie łapie się nawet do składu. Przez większą część sezonu zawodzi Ernest Koza. Do tego z powodu kontuzji wypadł Szymon Szlauderbach i nadal nie jest jasne, czy wróci na najbliższy mecz. Światełkiem w mogą być jednak coraz częstsze przebłyski dobrej formy juniorów, bo  podczas takiego kryzysu łatwiej przebudzić się seniorom. Wracając do sytuacji w tabeli, Start po prostu w którymś meczu musi zdobyć punkty. Inaczej ich przyszłość zależeć będzie tylko i wyłącznie od postawy ROW-u.

DSC 2207


Jak uciec z ostatniego miejsca?

No właśnie, czas przejść do analizy sytuacji ROW-u Rybnik. Mimo że to oni zajmują ostatnie miejsce w tabeli, ich kalendarz (przynajmniej w teorii) wygląda przyjemniej niż zespołu z Gniezna, bowiem czekają na nich dwa mecze przy G72 - z Orłem i Wybrzeżem. Obie te potyczki „Rekiny” są w stanie wygrać, jednak zarówno Gdańsk, jak i Łódź prezentują ostatnio niezłą formę, dlatego bardzo ciężko wskazać tu faworyta. W obu spotkaniach trudno będzie o punkt bonusowy (53:37 w meczu w Gdańsku i 51:39 w Łodzi). Jest również mecz wyjazdowy w Landshut, gdzie ROW powinien przede wszystkim skupić się na wywiezieniu bonusa (53:37 w pierwszym meczu).

Rybniczanom, podobnie jak zespołowi z Gniezna, nie pomaga słabsza dyspozycja lidera. Andreas Lyager, bo o nim mowa, w ostatnich pięciu meczach notuje średnio 1,960 punktu na bieg i tylko w dwóch z nich był w stanie zanotować trójkę przy swoim nazwisku. Zebrani do kupy pozostali seniorzy (choć czasem bardzo nierówni) raczej dokładają do ostatecznego dorobku spodziewaną liczbę punktów. Największą bolączką ROW-u i powodem do realnych obaw o wyniki nadchodzących spotkań jest postawa juniorów. Nie ma co ukrywać, że Paweł Trześniewski i Kacper Tkocz tworzą najsłabszą formację młodzieżową ligi i bardzo rzadko są w stanie urwać komuś punkty. Właściwie jeśli chodzi o rybnickich juniorów, to chyba jedynego pozytywu można doszukać się w tym, że są to zawodnicy bardzo młodzi. W końcu żaden z nich nie jest jeszcze pełnoletni.


Przenalizujmy teraz niektóre z najbardziej prawdopodobnych (przynajmniej w teorii) i najciekawszych z możliwych scenariuszy. Każdy z Czytelników może samodzielnie odwzorować te opcje korzystając z Symulatora PoKredzie.pl
 

Scenariusz nr 1. ROW wygrywa jeden z meczów domowych za 2 punkty i przegrywa, lecz zdobywa punkt bonusowy w Landshut, Start przegrywa wszystkie mecze. Taki rozwój sytuacji zapewnia utrzymanie drużynie z Rybnika.


Scenariusz nr 2. ROW wygrywa oba mecze domowe za 2 punkty i przegrywa, lecz zdobywa punkt bonusowy w Landshut, Gniezno wygrywa mecz domowy i przegrywa pozostałe. W tym przypadku obie drużyny kończą sezon z taka samą ilością punktów. ROW wygrał jednak dwumecz  z Gnieznem, w związku z czym jest klasyfikowany wyżej.


Scenariusz nr 3. Obie drużyny przegrywają wszystkie swoje mecze, ROW zdobywa jedynie bonus w starciu z Landshut. Patrząc jakie problemy w tym roku mają oba zespoły z wygrywaniem, nie jest to całkiem niemożliwe. Taki obrót spraw oczywiście zapewnia utrzymanie Startowi. Rybniczanom zabrakłoby wówczas jednego "oczka", a XV wyścig w Gnieźnie śniłby się zapewne po nocach...


Scenariusz nr 4. ROW bierze sprawy w swoje ręce i wygrywa oba mecze domowe, za które zdobywa łącznie cztery punkty. Z niczym wraca z Niemiec, jednak nie ma to znaczenia, gdyż Start poniósł trzy porażki.


Jak więc widać, możliwych wariantów jest dosyć sporo. A o tym, czy te rozważania miały jakiś sens i były w stanie cokolwiek przewidzieć, będziemy wiedzieć już za kilka tygodni.


Hubert Czaja

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Arbitrzy powinni być całkowicie niezależni, a obecnie nie są, bo coraz ważniejszy staje się interes podmiotu zarządzającego. Mecz Krosno - Gorzów został zaliczony po rozegraniu 9. biegów. A prawda jest taka, że wszystko, co się wtedy wydarzyło, w ogóle nie mieści się w ramach regulaminu.

Remigiusz Substyk dla SF.WP.PL

 

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2023
1. Betard Sparta Wrocław  14 30 +124
2. Platinum Motor Lublin  14 28 +185
3. ebut.pl Stal Gorzów  14 20 +54
4. TAURON Włókniarz  14 18 +13
5. ForNature Solutions Apator  14 15 -42
6. FOGO Unia Leszno  14 11 -98
7. ZOOLeszcz GKM Grudziądz  14 10 -61
8. Cellfast Wilki Krosno  14  7 -175
 1. Liga Żużlowa 2023
1. ENEA Falubaz Zielona Góra
 14  35 +232
2. Abramczyk Polonia Bdg.
 14  21 +18
3. Arged Malesa Ostrów  14  21 +22
4. ROW Rybnik  14  18 -28
5. Trans MF Landshut Devils
 14  15 -56
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk
 14  12 -45
7. H.Skrzydlewska Orzeł Łódź  14  10 -93
8. InvestHouse Plus PSŻ  14  8 -50
2. Liga Żużlowa 2023
1. TEXOM Stal Rzeszów
 12  21 +137
2. Ultrapur Start Gniezno
 12
 20 +91
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12
 19 +43
4. Grupa Azoty Unia Tarnów  12
 14 +43
5. Optibet Lokomotiv
 12  14 -24
6. ENEA Polonia Piła  12  10 -111
7. Metalika Recycling Kolejarz  12
 5 -177

Klasyfikacja końcowa SGP 2022

1. Bartosz Zmarzlik
166
2. Leon Madsen
133
3.  Maciej Janowski
106
4. Fredrik Lindgren 103
5.  Robert Lambert 103
6. Daniel Bewley
102
7. Patryk Dudek 102
8. Tai Woffinden 93
9.  Martin Vaculík
91
10. Jason Doyle 83
11. Mikkel Michelsen 82
12. Jack Holder 67
13. Max Fricke 52
14. Anders Thomsen 51
15. Paweł Przedpełski
29

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43