KALENDARIUM

POWIEDZIELI

CastagnaArmandoW planach dot. GP jest Argentyna i RPA. Wiadomo, że Discovery ma silną pozycję w Azji i chce wejść na ten rynek.

Armando Castagna, szef żużla w FIM

DSC 6117Długo mnie tu nie było, dzień dobry po przerwie! Skrobię od iluś już dni regularne „Kaczym piórem”, ale idzie jak krew z nosa. Dziennikarzem z zawodu chyba nie będę. Tyle aktualności, zajmijmy się mięskiem! Są dymy i trzeba robić kliki, póki można! Dzisiaj zajmiemy się dymem, któremu oficjalnie nadaję nazwę #JakobsenGate. Cieszę się, że w końcu jakaś sprawa, w której trzeba podzwonić, bo to w tej PoKredowej robocie zdecydowanie najciekawsze.Osobom, które nie są zaznajomione ze sprawą, śpieszę z tłumaczeniami.

Frederik (nie Fredrik!) Jakobsen to 21 – letni duński żużlowiec. W Polsce pierwszy kontrakt podpisał w 2017 roku z drużyną PSŻ Poznań i pomimo młodego wieku (19 lat), z miejsca stał się jej liderem. Oprócz tego – z sukcesami – jeździł w barwach młodzieżowych reprezentacji Danii – w DMŚJ zdobył z kolegami brązowy medal, a w DMEJ srebrny. Ponadto, wraz ze swoim macierzystym klubem z Fjelsted zdobył złoty medal DM Danii.

Co oczywiste, po tak dobrym sezonie, na biurku „Fredki” znalazło się parę ofert i zapytań o jego usługi, jednak Duńczyk postanowił pozostać na Golęcinie, by ustabilizować swoją pozycję na rynku.

W 2018 roku jego kariera nabrała rozpędu. Awansował do cyklu IMŚJ, w którym zajął 7. lokatę, był rezerwowym reprezentacji Danii w Speedway of Nations, a także wyróżniono go nominacją na rezerwowego GP Danii w Horsens. Na jego szyi zawisło kilka medali – złoto DMEJ, srebro DMŚJ, brąz IMEJ i brąz IM Danii juniorów. Ponadto, razem z drużyną Poole Pirates wywalczył mistrzostwo Anglii.

Jakobsen Frederik PSZ2017

Po sezonie 2018 Frederik postanowił zrobić krok naprzód. Przekonany wizją sportowego rozwoju bez szczególnej presji oraz – jak głosi wieść – kilkunastoma tysiącami złotych więcej za podpis, zdecydował się dołączyć do drużyny GTM Startu Gniezno. W przedsezonowych sparingach zyskał uznanie w oczach menadżera Rafaela Wojciechowskiego i otrzymał szansę już na inaugurację. W meczu ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk na swoim koncie zapisał sześć punktów i dwa bonusy. Czy był to dobry występ? Myślę, że tak.

W drugiej rundzie GTM wybrał się do Ostrowa Wielkopolskiego i, zapożyczając metaforę od popularnego rapera, klubowi z Grodu Lecha przytrafił się Senegal. Gnieźnianie przegrali aż 56:34 i po dwóch rundach byli głównymi kandydatami do jazdy w barażu. Bohater tego tekstu zdobył w Ostrowie okrągłe zero punktów i w konsekwencji, podobnie jak Andriej Kudriaszow, stracił miejsce w składzie.

Miejsca obu dżentelmenów zajęli Adrian Gała i Oliver Berntzon. Start zaczął wygrywać mecz za meczem, a jak głosi stara sportowa maksyma, zwycięskiego składu się nie zmienia. Dlatego od maja do lipca Rafael Wojciechowski powoływał na mecze piątkę Fajfer, Gała, Jabłoński, Berntzon, Pavlic. Co ciekawe, przez cały ten czas nie było sytuacji, by któryś z zawodników zaliczył choćby dwa słabe mecze z rzędu, dlatego nie było też powodów, by któreś z ogniw wymienić.

Przez ten czas obaj zawodnicy pojeździli tu i ówdzie, jednak zdecydowanie bardziej zapracowany był młody Duńczyk - jeździł regularnie w lidze szwedzkiej, duńskiej, a także młodzieżowych czempionatach. I choć Kudriaszow jeździł tylko w lidze rosyjskiej i okazjonalnie w turniejach indywidualnych, to właśnie on miał wyższą pozycję na liście zawodników oczekujących, o czym menadżer informował na początku czerwca i lipca.

Owe słowa znalazły odzwierciedlenie w działaniach menadżera Wojciechowskiego. Na mecz w Rybniku, gdy miejsce w składzie zwolnił Oliver Berntzon (jechał dzień wcześniej w GP Szwecji i R. Wojciechowski obawiał się, że nie zdąży na czas, nie będzie wypoczęty, czy też nie będzie miał do dyspozycji swojego najlepszego sprzętu), wskoczył w nie właśnie Rosjanin. Otrzymaną szansę wykorzystał bardzo dobrze, bo zdobył 10 punktów z bonusem i był liderem GTM-u na trudnym terenie w Rybniku.

Ze względu na kontuzję Szweda i dobry występ na Śląsku, Rosjanin otrzymał szansę także w meczu na domowym obiekcie przeciwko Arged Malesa TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Tu nie poszło mu tak dobrze, bo przy swoim nazwisku zapisał tylko 4 punkty.

DSC 6142


I teraz dochodzimy do sedna sprawy. Od kilkunastu dni Frederik, głównie za sprawą dobrej formy podczas turniejów Speedway of Nations, pojawia się w mediach w kontekście ewentualnego wypożyczenia do któregoś z klubów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Jakobsen może być wypożyczony, ponieważ zdobył w tym sezonie zaledwie 6 punktów i 2 bonusy. Jak stanowi Art. 243 Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym, jednym z warunków wypożyczenia jest zdobycie przez zawodnika w sezonie nie więcej niż 8 punktów z bonusami włącznie, wbrew temu, co pisał kilka dni temu na łamach Przeglądu Sportowego red. Puka.

Na łamach żużlowych portali, nazwisko Jakobsen głównie pojawiało się przy nazwach „ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz” i „Power Duck Iveston PSŻ Poznań”. Okazuje się, że zupełnie nietrafnie.

Jak powiedział nam w pomeczowej rozmowie Rafael Wojciechowski, zainteresowanie Frederikiem wyraziły dwa zespoły. Osłabiona prawdopodobną kontuzją Andersa Thomsena i walcząca o 6. miejsce w tabeli truly.work Stal Gorzów oraz spisujący się zdecydowanie poniżej oczekiwań Kolejarz Opole. Dzień później nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do konkursu przystąpiły jeszcze dwie drużyny. Osłabiony kontuzją Roberta Lamberta Speed Car Motor Lublin oraz nowy klub w gronie drugoligowych playoffowców – Wilki Krosno. Cała sytuacja jest o tyle ciekawa, że w przypadku 3 z 4 wspomnianych klubów mówi się o tarapatach finansowych. Krążą plotki, jakoby z Gorzowem miał się pożegnać po sezonie Krzysztof Kasprzak, a powodem rozstania miałyby być długi sięgające ok. 400 tysięcy złotych. Relatywnie mniejsze – ale wciąż – problemy mają być w Opolu i Krośnie.

Najciekawsza w tym wszystkim wydaje się być jednak sytuacja Frederika w Gnieźnie. Oto mamy 21-letniego zawodnika, który ma podpisany dwuletni kontrakt (!). Z powodzeniem rywalizuje w najwyższych klasach rozgrywkowych w Szwecji i Danii, otrzymuje szansę w dorosłej reprezentacji, lideruje młodzieżowym drużynom narodowym, jest w ścisłej czołówce duńskich juniorów, a i tak przegrywa walkę na ławce rezerwowych. Przegrywa ją z zawodnikiem, który jest w Starcie na jednorocznym wypożyczeniu i który niewiele jeździ.

Dziwi mnie fakt, że to akcje Kudriaszowa stały wyżej przez większą część sezonu. Nie dziwi mnie jednak, że to on otrzymał szansę w meczu na Śląsku. Frederik dzień wcześniej jechał w Holsted i powołanie go przy niepowołaniu Olivera Berntzona byłoby przejawem niekonsekwencji. Nie dziwi mnie także, że to Rosjanin otrzymał szansę na mecz Ostrowem. Wszak pokazał się w Rybniku z bardzo dobrej strony. Dziwi mnie jednak to, że pomimo wypowiedzi Rosjanina, w których przyznaje on, że nie czuje się w tym sezonie dobrze na torach twardych i nie potrafi dopasować do nich motocykli, menadżer Wojciechowski „chciałby być w stu procentach przekonany co do tego zawodnika - czy jest w stanie poprawić swój wynik, zwłaszcza w Gnieźnie. Chcę też go sprawdzić na wyjeździe”. Panie Rafaelu – po co? Andrzej to super chłopak, jednak sam przyznaje, że twarde tory wybitnie mu w tym roku nie leżą. Następny mecz Start jedzie w Gdańsku, gdzie zastanie prawdopodobnie bardzo twardy tor. Czy nie lepiej byłoby ściągnąć na ten mecz Frederika, sprawdzić go (a nuż wypali!), a przede wszystkim utrzymać dobre relacje przed okienkiem transferowym?

Kolejny rok z rzędu jego biurko zimą będzie prawdopodobnie jednym z bardziej zabałaganionych żużlowych mebli. Jeśli teraz pójdzie na wypożyczenie do PGE Ekstraligi (a na ten moment wydaje się, że najbliżej mu w stronę Lubuskiego), to wielce prawdopodobne jest, że przed przyszłym sezonem zdecyduje się na podobny ruch.

Ktoś powie – no dobrze, ale przecież Frederik ma dwuletni kontrakt! Słuszna uwaga, jednak chciałbym przypomnieć, że Maksymilian Bogdanowicz również miał dwuletni kontrakt, a dziś oglądamy go w kevlarze białym, a nie czarnym. I broń Boże nie popieram blokowania zawodników i uniemożliwiania im zmiany klubu pomimo obowiązującego kontraktu przez włodarzy Startu. Absolutnie! Uważam, że dzięki ludzkim odruchom włodarzy Startu, zawodnicy będą chętniej podpisywali w Gnieźnie kontrakty. Jednak nie można nie powoływać zawodnika przez cały sezon, licząc, że ten chętnie w klubie pozostanie, gdy otworzą się możliwości ekstraligowe.

Jestem pewien, że jeśli Frederik trafi do PGE Ekstraligi na pozostałą część sezonu, to zdobędzie parę punktów i pozostawi po sobie dobre wrażenie. A wtedy nie będzie już postrzegany jako kolejny młody-głupi, pchający się do Ekstraligi na wakacje pod numerem 8, tylko perspektywiczny zawodnik, na którego warto stawiać, bo jest materiałem na naprawdę bardzo dobrego zawodnika.

Dlatego na miejscu włodarzy Startu starałbym się go przekonać za wszelką cenę do pozostania w klubie, powołałbym go na mecz w Gdańsku i na pierwszy mecz fazy play-off. Za kogo? Za najsłabszego zawodnika dwóch ostatnich spotkań rundy zasadniczej. Jeśli w tych dwóch meczach się obroni sportowo, to nie będzie problemu, by miejsce w składzie zachował. Jeśli wypadnie w nich kiepsko, to raczej nie będzie mu w głowie krążyła myśl o spróbowaniu swoich sił w PGE Ekstralidze.


Piotr Kaczorek

Korzystanie z linków socialshare lub dodanie komentarza na stronie jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych podanych podczas kontaktu email zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne. Administratorem podanych przez Pana/Panią danych osobowych jest właściciel strony Jakub Horbaczewski . Pana/Pani dane będą przetwarzane w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi, przedstawieniem oferty usług oraz w celach statystycznych zgodnie z polityką prywatności. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

CastagnaArmandoW planach dot. GP jest Argentyna i RPA. Wiadomo, że Discovery ma silną pozycję w Azji i chce wejść na ten rynek.

Armando Castagna, szef żużla w FIM

NAJBLIŻSZE ZAWODY W TV

 PGE Ekstraliga 2019
1. Fogo Unia Leszno 14
32
+188
2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
4. forBET Włókniarz 14 19 -24
5. MrGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
7. truly.work Stal Gorzów 14 11 -70
8. Get Well Toruń 14 5 -153
 Nice PLŻ 2019
1. PGG ROW Rybnik 12 22 +110
2. Arged Malesa TŻ Ostrovia 12 18  -8
3. Car Gwarant Start 12 17  +6
4. Unia Tarnów 12 17 +16
5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
7. Orzeł Łódź 12 7 -49
2. Liga Żużlowa 2019
1. ZOOLeszcz Polonia Bydg.  12 26 +133
2. Power Duck Iveston PSŻ  12 23 +193
3. OK Bedmet Kolejarz Opole  12 21 +142
4. Wilki Krosno  12 14 -3
5. Euro Finannce Polonia Piła  12 13 -38
6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  12 8 -35
7. Speedway Wanda Kraków
 12 0 -392
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2019
1. flaga Polski Bartosz Zmarzlik
132
2. flaga Danii Leon Madsen
130
3. flaga Rosji Emil Sajfutdinow
126
4. flaga Szwecji Fredrik Lindgren 105
5. SVK Martin Vaculík 95
6. flaga Polski Maciej Janowski
87
7. flaga Australii Jason Doyle 84
8. flaga Polski Patryk Dudek 79
9. flaga Słowenii Matej Žagar 78
10. flaga Danii Niels Kristian Iversen 77
11. flaga Rosji Artiom Łaguta
66
12. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck
63
13. flaga UK Tai Woffinden 60
14. flaga Polski Janusz Kołodziej 57
15. flaga UK Robert Lambert 39
16. flaga Australii Max Fricke 36

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43