ATL SPEEDWAY2

KALENDARIUM

POWIEDZIELI

Buczkowski KrzysztofOsobiście mam zero komfortu na swoim torze. Lepiej się czuję na wyjeździe. Tym bardziej to boli, bo przez długie lata, jak tu jeżdżę, takiego wyniku nigdy nie było.

Krzysztof Buczkowski GKM

 

1d03383e483229ed2217b3acc9d0afbc

Korupcja PomorskaPolicjaOrgana ścigania działają szybko. W sprawie domniemanej próby korupcji w ligowym żużlu (baraż Zdunek Wybrzeże - Get Well Toruń) w ciągu 72 godzin od zakończenia meczu doszło już do przekazania prokuraturze materiału dowodowego, zapoznania się z nim przez prokuratorów (poniedziałek, 9.10.), zatrzymania pierwszego podejrzanego - mieszkańca Gniezna (wtorek, 10.10.), natomiast w środę w południe doszło do jego przesłuchania, podczas którego prokurator przedstawił zarzuty, a oskarżony złożył obszerne wyjaśnienia, w wyniku których ustalono szczegóły propozycji korupcyjnej. Tydzień później, we wtorek 17 października, zatrzymano w tej sprawie drugą osobę.


Środa, 18 października

W południe, zgodnie z zapowiedzią z wtorku, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wydała oficjalny komunikat dotyczący drugiej z zatrzymanych osób:


Istota sprawstwa kierowniczego sprowadza się do sterowania zachowaniem innej osoby a sprawca kierowniczy „czerpie swój sens z dokonania czynu zabronionego przez bezpośredniego wykonawcę” i bywa, że wprost posługuje się tą osobą jako narzędziem w dokonaniu przestępstwa. (Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 2008 r., za: zielona-gora.po.gov.pl)

"Gazeta Pomorska" poinformowała dziś, że "obaj sponsorzy toruńskiego klubu przyznali się do zarzucanych im czynów". (Źródło: pomorska.pl/sport). Nie wiemy, czy są to słowa prokuratora, czy ustalenia dziennikarzy "Pomorskiej". Należy pamiętać, że 12 października adwokat pierwszego z zatrzymanych powiedział reporterowi radia RMF FM, że jego klient nie przyznaje się do winy. Mogło się to jednak zmienić w obliczu postępów śledztwa i kolejnego zatrzymania.

"Sprawa ma wciąż charakter rozwojowy" - podkreśla radio RMF FM (Źródło: rmf24.pl/fakty/polska)

Organa ścigania nie podały żadnych informacji pozwalających zidentyfikować zatrzymanego, jednakże - podobnie jak w przypadku pierwszego z zatrzymanych - żużlowe i lokalne media oraz sami kibice szybko "wytypowali", kim może być mężczyzna. W spekulacjach przewija się nazwisko biznesmena z branży budownictwa drogowego, sponsora klubu, a w niedawnej przeszłości zasiadającego także w radzie nadzorczej KS Toruń. To jednak wyłącznie poziom prasowych domysłów, co należy podkreślić.

"Wiadomo, że nie będzie powtórki baraży o żużlową Ekstraligę pomiędzy Get Well Toruń a Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Mecz został zweryfikowany. Fakt na torze nie podlega tutaj zmianom, jeśli chodzi o powtórzenie tego meczu" - przekazał rzecznik Ekstraligi Przemysław Szymkowiak w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Pawłem Pawłowskim.

"Dodał natomiast, że ewentualne odjęcie punktów toruńskiemu klubowi na początku sezonu będzie decyzją Komisji Orzekającej Ligi, a ta prowadzi teraz postępowanie wyjaśniające. O postępach nie chce jednak nikogo informować". (Źródło: rmf24.pl/fakty/polska).


Wtorek, 17 października

Policja zatrzymała drugą osobę w związku z aferą korupcyjną dotyczącą meczu barażowego Wybrzeże Gdańsk - Get Well Toruń. Informację taką jako pierwsze podało po godz. 15 radio RMF FM, następnie portal trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, a za nimi powtórzyły wszystkie żużlowe media i wiele ogólnopolskich. Wiadomość o zatrzymaniu kolejnego mężczyzny potwierdziła prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Usłyszał [on] zarzut korupcyjny. Trwają czynności wyjaśniające. Więcej informacji przedstawimy w środę po ich zakończeniu - poinformowała, cytowana przez portal sport.trojmiasto.pl

Radio RMF podało wcześniej, że przesłuchanie zatrzymanego rozpoczęło się już we wtorkowe popołudnie (źródło: rmf24.pl)

Prokurator Wawryniuk uszczegółowiła, że zarzut postawiony mężczyźnie jest taki sam, jak w przypadku pierwszego zatrzymanego, czyli przestępstwo z art. 46 ust. 2 Ustawy o sporcie (przyjęcie korzyści osobistej lub majątkowej), zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 8. Wiemy, że w akcji udział brali policjanci z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Policja na tym etapie odmówiła udzielenia szczegółowych informacji w tej sprawie. (Źródło: dziennikbaltycki.pl)

Prokuratura nie zdecydowała się na razie - wzorem poprzedniego zatrzymania - na opublikowanie oficjalnego komunikatu na swojej stronie. Oprócz lakonicznej wypowiedzi rzecznika prasowego, garść dodatkowych ustaleń (acz niepotwierdzonych, co należy mieć na uwadze) dostarczyli dziennikarze "Gazety Pomorskiej". Według nich zatrzymany "pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego i jest jednym z poważnych sponsorów toruńskiego klubu, od lat związanym z "Aniołami" i wieloma zawodnikami". (Źródło: pomorska.pl/sport)


Czwartek, 12 października

"Sąd Rejonowy w Gdańsku nie zgodził się na areszt dla podejrzanego o korupcję sponsora żużlowego klubu Get Well Toruń. Jednocześnie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia 100 tysięcy złotych" - poinformowało Radio Gdańsk. (Źródło:  radiogdansk.pl/sport)

Po wpłaceniu kwoty poręczenia, mężczyzna wyszedł na wolność. (źródło: trojmiasto.pl)

Według "Gazety Pomorskiej" kaucja wyniosła tylko 40 tys. zł, jednak wszystkie media w Gdańsku podają kwotę 100 tys. zł. "Pomorska" zapytała natomiast o sprawę prezes KS Toruń Ilonę Termińską oraz menadżera Jacka Frątczaka. Oboje udzielili lakonicznych odpowiedzi:

Ilona Termińska: Oczekujemy na bardziej szczegółowe informacje, na razie docierają [do] nas tylko te z mediów. Opublikowaliśmy w poniedziałek nasze oświadczenie i nic się w tej kwestii nie zmienia.
 
Jacek FrątczakStaramy się robić swoje, nie koncentrujemy się na wydarzeniach, na które nie mamy wpływu. Sprawa w Gdańsku nas nie dotyczy. Zamykamy ten sezon od strony sportowej i myślimy już o kolejnym. (Źródło: pomorska.pl/sport)


- Sprawa ma charakter rozwojowy, w związku z powyższym zaplanowaliśmy szereg czynności do przeprowadzenia - powiedziała reporterowi radia RMF FM Kubie Kałudze prokurator Aleksandra Rozmierska z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która zamierza przesłuchiwać w tej sprawie kolejnych świadków.

Podejrzany odmówił reporterowi RMF rozmowy. Jego adwokat natomiast powiedział, że mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Portal informacyjny radia opublikował także zdjęcie podejrzanego: rmf24.pl

O możliwych konsekwencjach sprawy na gruncie rozgrywek ligowych pisze portal trojmiasto.pl. "Gdański klub nie zgłosił w meczowym protokole zastrzeżeń co do przebiegu niedzielnego spotkania i dlatego w tej chwili nie ma mowy o ewentualnej weryfikacji wyniku. Wybrzeże wysłało jednak pocztą tradycyjną dokumenty, które mają świadczyć o nieudanej próbie przekupstwa jednego z gdańskich zawodników".

- Na chwilę obecną żadne dokumenty do nas nie trafiły. Jeśli tak się stanie, oczywiście zajmiemy się tą sprawą - poinformował prezes zarządu spółki Ekstraliga Żużlowa Wojciech Stępniewski.

Gdy tylko dokumenty dotrą na miejsce, trafią do Komisji Orzekającej Ligi - dodaje portal. (Źródło: sport.trojmiasto.pl)


Środa, 11 października

Pomorska Policja poinformowała, że zatrzymany we wtorek mężczyzna to 40-latek zamieszkujący (lub przebywający czasowo) w Gnieźnie. W komunikacie działu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku czytamy:

Policjanci pracując nad sprawą ustalili, że sprawca miał namawiać jednego z zawodników do wywrócenia się w trakcie meczu żużlowego lub symulowania defektu silnika, oferował za takie zachowanie 100 tys. zł łapówki.

Pomorska Policja ujawniła także nagranie wideo z zatrzymania podejrzanego:

(źródło: pomorska.policja.gov.pl)


Co istotne, jak dodano, "sprawa ma charakter rozwojowy".

O tym, że propozycja korupcyjna została złożona co najmniej jednemu zawodnikowi, poinformował Zarząd GKŻ Wybrzeże w specjalnym oświadczeniu wydanym dzień po meczu.


Po zatrzymaniu podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przesłuchanie podejrzanego odbyło się w środę w południe. Jak należy wnioskować, nie było krótkie. O godz. 13 rzecznik prokuratury informował portal trojmiasto.pl, że czynności wciąż trwają. (Źródło: sport.trojmiasto.pl)


Tuż przed godziną 16 portal Radia Gdańsk poinformował o pierwszych ustaleniach z przesłuchania. Wiemy już także, że do sądu wpłynie wniosek o zastosowanie najsurowszego z możliwych środków zapobiegawczych w toku postępowania karnego, czyli aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy:

- Zatrzymany mężczyzna został przesłuchany w gdańskiej prokuraturze okręgowej, która wnioskuje o trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego - poinformowała Grażyna Wawryniuk z gdańskiej Prokuratury Okręgowej. - Ustalono, że jednemu z zawodników złożono obietnicę korzyści majątkowej oraz osobistej w zamian za nieuczciwe zachowanie mogące mieć wpływ na przebieg i wynik meczu. Miał on otrzymać 100 tysięcy złotych i kontrakt z klubem toruńskim. Jest to przestępstwo i taki zarzut został przedstawiony mężczyźnie zatrzymanemu na polecenie prokuratora. Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, a prokurator podjął decyzję, by skierować do sądu wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec podejrzanego - wyjaśniła Grażyna Wawryniuk.

Decyzję o aresztowaniu sąd ma podjąć w czwartek. 40-letniemu sponsorowi klubu Get Well Toruń grozi do 8 lat więzienia. (źródło: radiogdansk.pl).

W środowe popołudnie (11 października) swój komunikat w tej sprawie wydał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, podając kwalifikację prawną zarzucanego czynu. "Mężczyźnie został przedstawiony zarzut popełnienia czynu z art. 46 ust. 2 Ustawy o  sporcie. Podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia. Podejrzany  jest osobą, która sponsorowała  klub toruński". (Źródło: gdansk.po.gov.pl)

Wspomniany artykuł Ustawy o sporcie ma następujące brzmienie:


Źródło: Internetowy System Aktów Prawnych RP isap.sejm.gov.pl (pdf)

Komentarze  

Czelsi Blondyn
+1 #13 Czelsi Blondyn 2017-10-18 22:37
Aha, czyli gość był członkiem ścisłych władz klubu z Torunia jeszcze w 2015, a my mamy myśleć, że sam wyjął z portfela 100 tys. zł żeby Toruń się utrzymał, a klub nic o tym nie wiedział? Won do II ligi. Zdobyli 4 pkt przez cały sezon i powinna być degradacją do I ligi, ale za oszustwa nie będzie I tylko powinna być II liga i mecze z Rawiczem. Z całym szacunkiem dla Rawicza, bo dla nich 100 tys to pewnie 1/4 budżetu, tylko oni nie oszukują!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Szczuply
-7 #12 Szczuply 2017-10-12 22:27
Rudu Ty ....... Brak słów mordo je***ne........ Falszywa
Cytować | Zgłoś administratorowi
Od_redakcji
+1 #11 Od_redakcji 2017-10-12 20:06
Cytuję qwerty:
Sorki że nie w temacie, ale może kto wie gdzie podziały się fora Sparty ? http://www.spartanie.org lub www.Spartanie.com

Nie ma już tych stron www, ale przenieśli się na fejsbuka. Profil "Spartanie" - wyszukasz łatwo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
qwerty
0 #10 qwerty 2017-10-12 12:26
Sorki że nie w temacie, ale może kto wie gdzie podziały się fora Sparty ? http://www.spartanie.org lub www.Spartanie.com
Cytować | Zgłoś administratorowi
Marek 23
+2 #9 Marek 23 2017-10-12 10:20
Toruniaki do 2 ligi korupcja brawo za zgłoszenie sprawy nie wszystko sie da załatwic Toruniaki pod zielonym stolikiem tym razem sie wam nie upiecze
Cytować | Zgłoś administratorowi
załamka
0 #8 załamka 2017-10-11 23:06
Cytuję Siara:
Jak siara sprzedać sponsora który przez lata ładuje swoja prywatna kasę w zawodników i klub.To tylko w Toruniu i w wykonaniu rudzielców takie rzeczy są możliwe.

no tak, najlepiej oczerniać tego, który ujawnil.
Cytować | Zgłoś administratorowi
od_Redakcji
+3 #7 od_Redakcji 2017-10-11 21:52
Cytuję kibic:
Kontrakt w Toruniu? Śmiech na sali. Po nam by miał być taki słaby zawodnik? Jeździł już w Toruniu dwa lata i o dwa za długo.

Tylko na gruncie prawa nie ma żadnego znaczenia, czy zawodnik, któremu propozycję złożono nazywa się X czy Y, czy ostatnio robił mało punktów, czy dużo, czy według kibiców pasował do koncepcji składu, czy nie pasował. Musi to być zbadane tak samo jakby chodziło o mistrza świata.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Siara
-6 #6 Siara 2017-10-11 21:47
Jak siara sprzedać sponsora który przez lata ładuje swoja prywatna kasę w zawodników i klub.To tylko w Toruniu i w wykonaniu rudzielców takie rzeczy są możliwe.
Cytować | Zgłoś administratorowi
kibic
-5 #5 kibic 2017-10-11 19:55
Kontrakt w Toruniu? Śmiech na sali. Po nam by miał być taki słaby zawodnik? Jeździł już w Toruniu dwa lata i o dwa za długo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Pedro
+1 #4 Pedro 2017-10-11 19:49
Bart: "won gdzie wasze miejsce do Niceligi"
Dlaczego tak źle życzysz I lidze?? Przecież w ostatnich latach te rozgrywki są bardziej przyzwoite i mniej nadęte niż Najlepsza Liga Świata!
Cytować | Zgłoś administratorowi
bart
0 #3 bart 2017-10-11 18:45
tam gdzie Toruń,tam afera,won gdzie wasze miejsce do Niceligi
Cytować | Zgłoś administratorowi
hahaha
-5 #2 hahaha 2017-10-11 18:21
No i co że sponsor? Mógł sobie żartować z Toruniem. Termos napisał wzoraj, że według niego nie było opcji Kacpra w Toruniu. Nic nie udowodnią/
Cytować | Zgłoś administratorowi
nitro
+5 #1 nitro 2017-10-11 18:08
Je**ana hydra. Pociągnąć po nitce do końca i uciąć łeb!
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZE ZAWODY i TRANSMISJE TV

Środa, 25 kwietnia
UK.flag duzaKing's Lynn - Poole
Rye House - Wolverhampton

20:30
Live: speedwayupdates

Tygodniowy wykaz transmisji TV

 PGE Ekstraliga 2018
1. Fogo Unia Leszno  3 5 +40
2. forBET Włókniarz Częstochowa  3 5 +20
3. Grupa Azoty Unia Tarnów  3 4   -2
4. Betard Sparta Wrocław  3 3   14
5. Falubaz Zielona Góra  3 2 +10
6. Cash Broker Stal Gorzów  3 2   -5
7. Get Well Toruń  3 2  -27
8. MrGARDEN GKM Grudziądz  3 1  -50
 Nice PLŻ 2018
1. Speed Car Motor Lublin  3 5 +23
2. Car Gwarant Start Gniezno  3 4 +31
3. Lokomotiv Dyneburg  3 4  +3
4. ROW Rybnik  3 4 +25
5. Orzeł Łódź  3 3 +24
6. Euro Finannce Polonia Piła  3 2 -44
7. Zdunek Wybrzeże Gdańsk  3 2 +28
8. Arge Speedway Wanda Kraków  3 0 -90
2. Polska Liga Żużlowa
1. Stainer Unia Kolejarz Rawicz  2 4 +46
2. OK Kolejarz Opole  2 4 +28
3. Stal Rzeszów  2 3 +14
4. Iveston PSŻ Poznań  3 3 -2
5. MDM Komputery TŻ Ostrovia  2 2 +17
6. KSM Krosno  3 0 -45
7. Polonia Bydgoszcz  2 0 -58
 Klasyfikacja końcowa Grand Prix 2017
1. flaga Australii Jason Doyle
161
2. flaga Polski Patryk Dudek
143
3. flaga UK Tai Woffinden
131
4. flaga Polski Maciej Janowski
122
5. flaga Polski Bartosz Zmarzlik 121
6. flaga Rosji Emil Sajfutdinow  117
7. flaga Szwecji Fredrik Lindgren 107
8. flaga Słowenii Matej Žagar 107
9. SVK Martin Vaculík  99
10. flaga Australii Chris Holder  85
11. flaga Polski Piotr Pawlicki  81
12. flaga Szwecji Antonio Lindbaeck  77
13. flaga Danii Peter Kildemand  60
14. flaga USA Greg Hancock  45
15. flaga Danii Niels Kristian Iversen  44
16. flaga Danii Nicki Pedersen    8

PARTNERZY

kibic-zuzla logozuzlowefotki-logo
WszystkoCzarne blog

Pomóż kontuzjowanym

KamilCieślar
DW43